Novinka
50 %

LUPÉNKA - Jandův kosmetický přípravek

Pro členy CrazyLife sleva 50% na při nákupu 2 a více olejíčku naráz.

Pokud při jedné objednávce zakoupíte 2 a více olejíčků tak krom prvního na každý další získáte slevu 50%Objednávat můžete ZDEPři objednávce prosím uveďte heslo "CrazyLife" a sleva ve výši 50% se vám dodatečně odečte
Dovedete si představit situaci, že se stydíte vzít si tričko s krátkým rukávem, i když je venku třicet nad nulou?


A že kvůli tomu, že na těle máte loupající se a svědící kůži nemáte ani partnera? A ještě ten "žal" pak nemůžete ani zapít, protože kůže by se vám okamžitě odvděčila dalším přídělem loupajících se ploch! Právě takovým peklem trpí lupenkáři. Hrozné ale je, že sklony k této nemoci v sobě nosí i mnozí z těch, kteří zatím žádné příznaky nemají. A jednoho dne, až to budou nejméně potřebovat, a budou z jakéhokoliv důvodu oslabení, může lupénka udeřit.

Petr Falc (20) v Praze studuje vysokou školu stavební. S lupénkou si už prožil svoje. Poprvé se u něj objevila, když mu bylo třináct. Lékařka mu předepsala mastičky s kortizonem, i když se ví, že o léčbu v pravém slova smyslu nejde, protože lupénka je nevyléčitelná. Jde jen o způsob, jak potlačit její příznaky a navíc není možné setrvat u něj dlouhodobě, protože má vedlejší účinky. "Moc to nepomohlo, a tak jsme s maminkou začali zkoušet všechno možný," vypráví Petr. Brzy zjistili, že na výsev na kůži má velký vliv to, co sní, a tak ke slovu přišla jaterní dieta. "Hamburger? Neznám! Alkohol?

Neexistovalo! Protože vždycky, když jsem se na dietu vykašlal, plochy loupající se kůže se objevily znovu," vysvětlil nám Petr. Když ale zásady zdravé výživy dodržoval, dokázal nad nemocí získat alespoň částečnou kontrolu a to považoval za úspěch. Jenže po nějakém čase onemocněl angínou způsobenou streptokoky a bylo to tu zase. "Osypal jsem se úplně všude. Informace, jak se toho zbavit, jsem hledal, kde se dalo, samozřejmě i na internetu. Měl jsem holku, ale styděl jsem se, a tak jsem i v létě chodil pořád v mikině," vzpomíná Petr. Vyzkoušel všechno možné - mastičky, co mu předepsali na kožním, koupele v soli a bahně z Mrtvého moře, ale nic nepomohlo. A pak se náhodou od sousedky dozvěděl, že nedaleko domu jeho rodičů se výrobou nějakého přípravku proti lupénce zabývá Kliment Janda.

"Hned jsem k němu šel. Prohlédl si mě a dal mi speciální olejíček na potírání. A hlavně říkal, abych nejedl uzeniny a hodně kořeněná jídla a nepil alkohol. A za tři měsíce jsem měl kůži úplně čistou," vypráví Petr a na důkaz nám ukazuje svoje fotografie. Co tedy pan Janda vlastně vyrábí? Jak řekl Nedělnímu Blesku, historie kosmetického oleje, který funguje na lupénku lépe než cokoliv jiného, sahá až do roku 1870. "Jeden z našich předků byl na misi v rovníkové Africe a recept na přípravek přivezl odtud. U nás v rodině se dědí a kolika lidem pomohl, to bych už ani nespočítal. Za několik posledních let to může být tak tisícovka," dozvěděli jsme se. Jenže vyrábět u nás alternativní přípravek, který má ambice pomáhat lidem, aniž by byl v oficiálním lékopisu, není úplně jednoduché.

Někteří lékaři ale o jeho účincích od svých pacientů vědí a doporučují ho. Jiní ovšem nikoliv. "Olejíček vyrábím z vaječných žloutků a výjimečný je v tom, že lupénku vytahuje na povrch. Musí se aplikovat tak dlouho, dokud se kůže nepřestane loupat a je opět úplně čistá a to trvá několik měsíců, v průměru šest až osm, " říká Kliment Janda. Mastičky s obsahem kortikoidů působí protizánětlivě, ale jak už bylo řečeno, příznaky lupénky vlastně jen potlačují, a proto se objevují stále znovu a znovu.

A pokud se užívají déle než několik týdnů, kůže se velmi poničí. "Profesor Novotný tvrdí, že kortikoidy jsou hříchy moderní medicíny, pomůže to chvíli a pak můžou spíš uškodit. Setkávám se s lidmi, kteří po jejich dlouhodobějším užívání trpí tzv. pergamenovým efektem, kdy se kůže ztenčí a lehce zežloutne. Pak třeba i patnáctiletá dívka může mít obličej stařeny a viděl jsem to zrovna nedávno," dodává Kliment Janda. V roce 1992 byl jeho přípravek schválen Státním zdravotním ústavem a hlavním hygienikem jako Jandův kosmetický přípravek k péči o pleť.

Proč ale nebyl schválen jako léčivo? K tomu by bylo nutné otestovat jeho účinnost na klinikách, což by stálo dost peněz a to by se muselo promítnout i doceny přípravku. A to výrobce z důvodu jeho dostupnosti odmítá.


Co víme o lupénce

Jde o chronické zánětlivé kožní onemocnění, které je velmi časté - střízlivé odhady hovoří o tom, že jím trpí 2 - 3 % populace. Jde výlučně o lidskounemoc, která je však nepřenosná. Příčina lupénky je dosud neznámá, nicméně je považována za autoimunitní chorobu, kdy se kožní buňky velmi rychle množí a poté se loupou. Lupénka neboli psoriáza je dědičná, ovšem nedědí se přímo choroba, ale sklon k ní. K jejímu propuknutí dochází, když je tělo vystaveno stresu, bojuje s infekcí anebo s nějakými škodlivinami. Nejčastěji se objevujekolem puberty a mezi 40.a 50. rokem věku.

Autor: Věra Keilová (4.3.2006)


Petr je šťastný. Lupénka ho už nezlobí a konečně se nestydí svléknout si tričko.


V boji proti kožním chorobám vědci nyní zkoušejí i tzv. houbový organismus Pythium oligandrum


Před


Před


Po


Po

Lupénkáři, radujte se! Olejíček z vajec zabírá!


Jak nám Kliment Janda (62) potvrdil, receptura na kosmetický olej se v jeho rodině traduje už od roku 1870. "To, jak se připravuje, jsem se naučil od své maminky, a po mně budou, doufám, olej dál vyrábět moji synové," řekl Nedělnímu Blesku výrobce z jižních Čech.

Počátkem 90. let Kliment Janda výrobní technologii vylepšil a zdokonalil. Následně nechal výrobu svého přípravku patentovat. V roce 1992 byl pak jeho produkt schválen Státním zdravotním ústavem a hlavním hygienikem jako Jandův kosmetický přípravek k péči o pleť.

Olejíček vyrábí ze sušených vaječných žloutků. Ty mu dodává českobudějovická firma, která všechny své produkty ještě před expedicí kontroluje v laboratořích. Olejíček, který pomáhá proti lupénce, Kliment Janda získává složitým postupem, na jehož počátku je několikahodinové vaření o teplotě 340 až 360 stupňů Celsia. Proto jakékoliv obavy z ptačí chřipky jsou v tomto případě zbytečné.

Díky výrobnímu postupu není nutné do Jandova kosmetického oleje přidávat ani žádné konzervační látky a je tedy čistě přírodní. A kolik vajíček výrobce potřebuje na lahvičku oleje o objemu 130 ml? "Záleží na jejich tučnosti, ale bývá to kilo až kilo a půl," tvrdí. Celý výrobní proces trvá tři dny.


Jak to vlastně funguje

Podle statistik je u nás lupénkou postižený každý třetí člověk ze sta, ve skutečnosti je to ale 4 až 5 procent obyvatelstva (tři sta tisíc až půl miliónu lidí). "Za ta léta bylo u mě víc než tisíc lupénkářů a všechny případy mám pečlivě zdokumentované," tvrdí Janda.

"U nás lupénkou nikdo nikdy netrpěl, ale právě proto, že se v naší rodině uchovává tato jedinečná receptura, vím o lupénce snad úplně všechno. Nejrozšířenější formou je psoriaza vulgaris, kdy se kůže loupe hlavně na zádech, na břiše a také na loktech, ploskách nohou a rukou."

Právě v těchto případech Jandův olejíček zabírá bezvadně. "Pro formy, kdy se ale kůže rychleji odlučuje hlavně v podpaží a na místech, kde se člověk potí, se ale můj olej bohužel nehodí," vysvětluje Kliment Janda.

O Jandův kosmetický přípravek projevil před několika lety zájem i profesor František Novotný, naše kapacita v oblasti kožního lékařství, který jej testoval na klinice v Praze. Jeho účinnost stanovil na více než 70 %, samozřejmě při dodržení všech dietních doporučení tak, jak je svým klientům vysvětluje i Kliment Janda.

Po dobu aplikace přípravku je třeba škrtnout z jídelníčku uzeniny, silně kořeněná jídla a alkohol. Olejíček začíná na místa postižená lupénkou působit zhruba po čtyřech měsících. To už bývá patrná změna, ale v natírání speciální emulzí je třeba pokračovat ještě další dva až čtyři měsíce. Pak se u většiny lidí lupénka řadu let neobjeví.

"Důležitá je trpělivost a důslednost. Je totiž potřeba zlikvidovat výsev lupénky do poslední tečky na těle a v případě postižení pokožky ve vlasech, si olej vtírat i do kůže na hlavě," dodává Janda. Kromě lupénky jeho olejíček přináší efekt i při zdolávání atopického ekzému. Proto se přidává do regenerační bylinné masti určené pro alergiky a ekzematiky.


Naše reference naleznete ZDE

Diskuse

Kde slevu uplatnit

Jandův kosmetický přípravek
N. Frýda 1236/3
370 05 České Budějovice
Česko
602 838 902
klimadeda@seznam.cz
http://www.janda-lupenka.cz